ORGANİK SOLUCAN GÜBRESİ

Organik Solucan Gübresi

Organik Solucan Gübresi

Solucanlar genel olarak, balık yeminin yanı sıra hayvansal gıda ya da biyolojik temizlik olmak üzere çeşitli ürünler için enzim kaynağı ve protein olarak gündeme gelmiştir. Fakat solucanlar kompostlaşabilir ürünleri ve organik atıkları gübreye çevirebilmektedir. Kuzey Amerika’da solucan gübresi üretiminde kullanılan kırmızı Kaliforniya solucanı organik gübreden üretilir. Patojen madde içermeyen ürün olarak çıkmaktadır.

Solucan gübresi gram başına birkaç milyon kadar yararlı bakteri içermektedir. Bu yararlı bakteriler solucanların mide içerisinden gelmektedirler. 

Toprak yumuşatma, bitki büyüme gelişimi, böcek iticiliği, nem tutma, erkencilik ve kök çürüklüğü gibi kök hastalıklarını engellemek için toprağın yeteneklerini geliştirir. Topraktan zararları mantarları ve bakterileri temizler. Bitki hastalıklarını da defetmektedir.

Solucan gübresinin en iyi bilinen özelliklerin birisi ise genç bitkilerin takma korkusu olmadan istenildiği kadar kullanılmasıdır. Diğer hayvan gübreleri ve suni gübrelerin aksine bitkiler tarafından kolayca ve nerdeyse anında emilme ve yakma özelliği gösterir.   

Kök sistemlerinin sağlıklı olması için yararlı mikroorganizmaların olağandışı yüksek popülâsyonları içermesi gerekir. Solucan gübresi toprağı havalandırır, yüksek nem seviyesini korur ve bitkiler ihtiyaçlarını karşılamak istediği durumda kaldığında toprağın içine yavaş yavaş besin bırakmaktadır. Organik solucan gübresi en iyi toprak düzenleyicisidir ve tüm bahçe kullanımı, iç mekân bitkileri için de ideal bir gübredir. 

Kentleşmesinin olma sebebiyle arazi eksikliği yaşanan yerlerde küçük ölçekte tarıma ilginin artması solucan gübresine talebin artması anlamına gelmektedir. Kimyasal gübreyle sömürülen dünyada toprağın geri kazanılması için tek yol solucan gübresidir. Ayrıca tarım için iyi bir organik humus kullanılarak tekrar verim sağlanabilir.

Solucanlar günde kendi ağırlığının 2 katı kadar yem tüketebilir. Solucan nüfusu ortalama 3-4 ayda iki katı miktarına çıkabilmektedir. Bunların olması için solucanın rahatlığı, ortam ısısı, havalandırma ve nemi çok önem arz etmektedir. Solucan gübresinde ne kadar çok popülasyon o kadar çok gübre demektedir. Sürdürülebilir bir hayat için solucanlar olmazsa olmazlardandır. 

Solucanların silindirik bir vücutları vardır. Genişliği ortalama 3-5 mm dir. Ağırlıkları ise 0.24- 1.4 gram ağırlığında değişim gösterir. Solucan dışkıları 5 kat azot, 7 kat daha fazla fosfor, 5 kat daha fazla potasyum ve yutulur organik malzemeden 2 kat daha fazla kalsiyum içermektedir. Solucanların hayatta kalmaları için minimum 0 ° C – maksimum 40 ° C aralığında olmalıdır. Güneş ışığına kesinlikle tahammül edemez ve güneş ışığına maruz kalan bir solun birkaç dakika sonra ölür. Yaklaşık 5 yıl ve belirli koşullar altında yaşamaktadır. 1300 adet solucan üretebilmektedir. Solucanlar çift cinsiyetli olduğu için tüm bireylerin üretim yapabileceğini söyleyebilmekteyiz. 2 bin adet solucan günde 1 kg humus üretebilmektedir.  Yumurtalıkları ise genellikle çıplak gözle bakıldığında daha kolay görülür ve elle tutulabilir. Limon şeklini sahip sarımsı renge sahip nesnelerdir. 

 

 

Organik Solucan Gübresi Siparişi

ÜnceSol Organik Solucan Gübresi Çiftliği

Sükyaz Mevkii Edincik Bandırma / Balıkesir

Destek : 0530 422 01 01

Destek : 0505 930 01 86

E-mail : info@uncesol.com

ÜnceSol Organik Solucan Gübresi

üncesol

Bandırma Edincik'te 500 metrekare kapalı tesisimizde yetiştirilen kırmızı kaliforniya solucanı ile birlikte ürettiğimiz organik solucan gübresi satışını gerçekleştirmekteyiz.

Organik Solucan Gübresi Blog

  • 1

Organik Solucan Gübresi Siparişi

ÜnceSol Organik Solucan Gübresi Çiftliği

Sükyaz Mevkii Edincik Bandırma / Balıkesir

Destek : 0530 422 01 01

Destek : 0505 930 01 86

E-mail : info@uncesol.com